Byssinoza

Choroba wpisana w wykazie chorób zawodowych, która nosi również miano tzw. „gorączki poniedziałkowej”. Wywołana jest przez kontakt z pyłami bawełny, lnu, sizalu czy konopi i dotyczy najczęściej pracowników zatrudnionych w przemyśle włókienniczym. Może wystąpić zarówno po ostrej, jednorazowej ekspozycji jak również (i to najczęściej) przy długotrwałym narażeniu.

Typowymi objawami choroby są: trudności w oddychaniu, ucisk w klatce piersiowej, świszczący oddech i kaszel. W swoim przebiegu może doprowadzić do astmy, zwężenia dróg oddechowych a nawet śmierci na skutek niewydolności oddechowej lub na skutek zakażenia.

Objawy chorobowe zwykle ustępują pod koniec tygodnia pracy (wraz ze skracaniem czasu oddziaływania pyłu), po czym nasilają się wraz z pierwszym kontaktem (zwykle w poniedziałek – w pierwszy dzień pracy po weekendzie), stąd nazwa „gorączki poniedziałkowej”.  Może zdarzyć się również tak, że objawy chorobowe nie ustępują w ogóle, co zwykle świadczy o dużym stopniu zaawansowania choroby.

W rozpoznaniu choroby niezwykle istotny jest rzetelnie przeprowadzony wywiad lekarski. Ponadto przeprowadzone badania lekarskie, prześwietlenie klatki piersiowej i badanie czynności płuc – są równie cenną informacją na drodze diagnozy lekarskiej.

W samym leczeniu byssinozy istotne jest ograniczenie oddziaływania pyłów i ten „zabieg” należy wykonać w pierwszej kolejności. Ponadto bezwzględnie należy rzucić palenie. Lekarz może dodatkowo przepisać leki rozszerzające oskrzela, a w zaawansowanych przypadkach również kortykosteroidy (hormony regulujące przemianę białek, węglowodanów i tłuszczów działające przeciwzapalnie, przeciwalergicznie i hamujące proces wytwarzania przeciwciał komórek odpornościowych). Może również skierować na zabiegi inhalacyjne przy użyciu nebulizatora (metoda aplikacji leków). Przy niskim poziomie tlenu we krwi pacjent może mieć zleconą tlenoterapię.

Leave a Reply